Sdílet na Facebooku

Nejdůležitější informace, které byste měli vědět o Chorvatsku

Na této stránce najde přehledně vypsané všechny důležité informace o Chorvatsku, které by vás mohli při cestě do této krásné země zajímat. Jedná se o základní věci plus dostupnosti některých základních služeb. Zbytek rozepíšeme podrobněji v dalších článcích.

Konzulát a zastoupení ČR

Záhřeb 01/617 7246
Split: 021/330277
Rijeka 051/21 2515 nebo 091/612 1560
Policie: 92
První pomoc: 94
Hasiči: 93
Pomoc na silnici: 987 (pokud voláte z mobilu, volte +385 1987)
Předpověď počasí a aktuální dopravní situace: 060/520520
Chorvatské turistické sdružení: 222 211 812 (Praha)
Pozor: v Chorvatsku volíte na začátku čísla 0, z Čech se volá přes +385, pak bez nuly rovnou volací číslo města a účastnické číslo.

* Všechny další kontakty přehledně seřazené naleznete v tomto speciálním článku na tomto webu.

 

Elektrický proud

Napětí v Chorvatské elektrické síti je 220 V, všude lze bez problémů používat dvoupólové zástrčky, jako u nás. Stejěn tak není problém sehnat tužkové baterie nebo ve větších městech novou nabíječku k mobilnímu telefonu, notebooku a jiným elektrickým spotřebičům.

 

Pošta

Pošty v Chorvatsku jsou označeny zkratkou HP a jsou ve větších městech otevřeny v pracovních dnech od 7.00 do 20.00 hodin, v menších městečcích pak od 7.00 do 14.00 hodin. Ve větších městech jsou pošty otevřeny i o víkendech od 7.00 do 12.00 hodin. Poštovní známky se prodávají na poštách nebo ve stáncích s pohlednicemi. Orientační ceny zásilek do ČR jsou kolem 2,20 kuny za pohlednici a 6,5 kuny za dopis. Z pošt lze telefonovat a faxovat. Ještě upozorníme, že pošty jako většina veřejných budov bývají velmi silně klimatizovány. Při delším pobytu si odtut tedy může odnést i nachlazení :-) .

 

Voda

Voda je ve veřejné vodovodní síti je v celém Chorvatsku pitná. Problém ale je, že na vzdálenější a neobydlené ostrovy vodovody nevedou :-) . Při mimořádných situacích, například při požárech, které jsou v Chorvatsku poměrně hodně časté nebo v období velkého sucha můžou být dodávky vody omezeny.

 

Telefonování

Přímé volání do České republiky je možné díky mezinárodní předvolbě 00420. Zůstanete-li v Chorvatsku bez prostředků můžete využít službu přímé volání do ČR, která se uskuteční přes operátora na účet volaného. Ve veřejných telefonních automatech budete ve většině případů potřebovat telefonní kartu, kterou si můžete zakoupit na poště nebo u novinových stánků. Do zahraničí můžete volat z každého veřejného telefonu. Jedna minuta telefonického hovoru s ČR stojí kolem 5,35 kuny.

 

Volání a posílání textových zpráv (sms) z mobilního telefonu

Mobilní telefonní síť v Chorvatsku provozují dva mobilní operátoři GSM: VIPNET (předčíslí 091) a T-MOBILE HRVATSKA (předčíslí 098). Před odjezdem si prosím ověřte aktuální ceny a nabídky vašeho mobilního operátora pro území Chorvatska. Nezapomeňte si zkontrolovat, zda máte aktivovanou službu roaming, neboli volání ze zahraničí. V případě, že máte roaming neaktní nelze posílat ani textové zprávy. T-Mobile má pro ty, kteří rádi telefonují, program Cestovatel. Při volání do ČR zaplatí jednorázový sestavovací poplatek 34,51 koruny a každá minuta hovoru stojí 4,76 koruny. Textová zpráva přijde na 9.50koruny. Levnější zprávy jsou u Happy roamingu. Kdo zvolí roamingový balíček SMS, zaplatí za 10 textových zpráv 58.31 koruny. Vodafone nabízí levnější volání prostřednictvím partnerské sítě Vodafonu VIPnetu. Klient má slevu 15 procent na odchozí hovory, za minutu zaplatí 25.90koruny, minuta příchozího hovoru stojí 14.28 koruny a odesllání SMS zprávy je za 8.33 koruny.
U Eurotelu jsou ceny ve všech dostupných sítích podobné. Za textovou zprávu zaplatíte 8.16 koruny, minuta hovoru do Česka přijde na více než 39 korun a z Česka na 29.73 koruny.

 

Internet

Je dostupný v každém větším městě a turistických střediscích. Není problém narazit na internetovou kavárnu (internet caffe), které jsou často přímo součástí většiny hotelů. V letoviscích jako Makarská se můžete o sezónu setkat i s internetovou kavárnou pod širým nebem (stanem) přímo na turistické promenádě. Nesmíme zapomenout ani na wi-fi hot spoty, které také rostou jak houby po dešti. Stejně tak mobilní internet není problém, sítě třetí generace se sice teprve budují, ale gprs na stažení emailu je dostupné snad všude.

 

Spropitné

Stejně jako u nás i v Chorvatsku většinou není spropitné zahrnuto v ceně služeb. V restauracích je tedy slušné ho dát a v těch lepších ho číšníci vyloženě očekávají. Mělo by činit asi 10 % z vaší útraty. Jako u nás by si samozřejmě personál měl spropitné zasloužit. To znamená, že by měl být ochotný, vstřícný a milý, což je ve většině soukromých podniků splněno, protože je to defakto součást Chorvatské nátury a pohostinnosti.

 

Chorvatská informační centra

Chorvatsko je na příliv turistů velmi dobře připraveno. Nechybí výborné značení, včetně hnědých tabulek u silnic s kulturními zajímavostmi a památkami. Vhod přijdou i turistická informační centra, které se nacházejí v každém sebemenším městečku. Informační centra jsou velmi dobře označena a poskytují turistům všechny důležité informace. Kde co najdou, otvírací doby, vstupné a samozřejmě prospekty, letáky a mapy na místní atrakce. Někdy jsou dokonce turistická centra spojeny se směnárnami, prodejnami suvenýrů a dokonce si v některých z nich můžete přímo objednat dopravu, ubytování nebo výlet.

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.