Podaca na Makarské riviéře

Podaca je turisty velmi oblíbené pobřežní letovisko v jižní Dalmácii (Chorvatsko). Nachází se na klidném pobřeží mezi městy Makarska a Ploče. Je součástí Makarské riviéry i když je situováno spíš na jejím jižním konci. Podaca je opravdu nádherné chorvatské letovisko. Jsou zde krásné oblázkové pláže kryté borovicemi. Kousek nad městečkem se nachází stará opuštěná obec se zajímavými památkami. Atmosféru pak dotváří majestátné pohoří Biokovo v pozadí. Jeden z vrcholků – hora Viter vysoká 769 m.n.m. se nachází ani ne 2 kilometry od Podaci! Trvale zde žije kolem 700 obyvatel.

Pohled z výšky na Podacu

Pokračování článku »

Drašnice

Drašnice je malá obec asi 4 kilometry jihovýchodně od Podgory. Zhruba po dalších 4 kilometrech se pak nachází vesnice Igrane. V Drašnici trvale žije 328 obyvatel. Obec se nachází přímo na pobřeží pod Jadranskou magistrálou a pod majestátnou hradbou pohoří Biokovo. Drašnice je hodně roztroušená obec a skládá se v podstatě z několika osad mezi mysem Komoljača a zátokou Klokun.

Pokračování článku »

Vesnička Blato

Blato je malá vesnice s pár desítkami obyvatel. Administrativně je součástí také nevelkého Živogošće, od kterého je vzdálena asi 3 kilometry na jihovýchod. Po dalších 5 kilometrech po pobřeží se pak nachází obec Drevnik. Blato je situováno v nádherném místě přímo naproti konci ostrova Hvar. Nad obcí se pak zvedají ostré štíty pohoří Biokovo.

Pokračování článku »

Baška Pojle

Baška Pojle je miniaturní pobřežní obec vzdálená pouhých 1,5 kilometrů na jih od mnohem známější Bašky Vody. Ve své podstatě se ani nejedná o obec ale o turistickou osadu. Bašku Pojle totiž tvoří hlavně velký autokemp a hotelový komplex Alem.

Začneme u autokempu. Jedná se o velký mezinárodní kemp, který nabízí 738 míst pro stany a karavany a 17 bungalovů (z toho 10 čtyřlůžkových a 7 dvoulůžkových). Kemp se nachází uprostřed hustého piniového lesa, pod horským masivem Biokovo, přímo na břehu Jadranu. Díky stromům je zde příjemné klima i pokud se ubytujete pod stanem. Kemp jinak nabízí standardní služby. V recepci je trezor (pouze na peníze nebo karty), poštovní schránka, směnárenské a informační služby, sociální zařízení, nákupní centrum, restaurace, sportovní hřiště, dětský koutek a další. Kromě toho je zde možné si objednat kontinentální polopenzi.

Pokračování článku »

Promajna

Promajna je velmi malá obec ležící na pobřeží ve stejnojmenné zátoce. Obec je situována 3,5 kilometru na jihovýchod od Bašky Vody a 6 kilometrů na severozápad od Makarské. Trvale zde žije pouhých 230 obyvatel. Promajna se rozkládá od otevřené zátoky až po Jadranskou magistrálu, z které do ní vede odbočka.

Jedná se o typickou malou vesnici, kterou tvoří hlavně menší rodinné domy a apartmány. Centrem obce je krásný i když poměrně malý kostel s bílou věží a hodinami.

Pokračování článku »

« Starší články