Sdílet na Facebooku

Makarská riviéra a kde ji hledat

Makarská riviéra je úzký pás dalmátského pobřeží obklopený Jaderským mořem a nespočtem ostrůvků, z nichž jmenujeme alespoň dva největší Hvar a Brač. Délka Makarské riviéry je cca 60 kilometrů, přičemž je vymezena na severozápadě městem Omiš a na jihovýchodě deltou řeky Neretvy. Přirozené centrum regionu tvoří město a oblíbené turistické letovisko Makarska, podle kterého je také riviéra pojmenována, a které se nachází zhruba uprostřed.

Celá riviéra se nachází pod strmými štíty pohoří Biokovo, které Makarskou riviéru nejen hezky ohraničuje z pevniny, ale zároveň vytváří nádherná panoramata skladního masivu zvedajícího se přímo z moře. Biokovský masiv je chráněnou krajinou oblastí s nejvyšší horou sv. Jure s výškou 1762 metrů nad mořem.

Skalní podloží vytváří další typickou vlastnost Makarské riviéry a to její pláže, které jsou povětšinou složené z malých hladkých oblázků. Díky čemuž voda není tolik kalná jako u písku a naopak je nádherně čistá a průzračná. Nespočet ostrůvků a členitých zátok pak vytváří spoustu oáz klidu, kde nehrozí vlny a další nebezpečí otevřeného moře. Tyto oblasti jsou tak velmi vhodné i pro rodiny s dětmi.

Makarská riviéra láká nejenom svojí nádhernou faunou, florou a nádhernou přírodou, ale i tisíciletou historií a kulturním dědictvím, kterým je Splitský region do kterého Makarská riviéra formálně spadá doslova protkán. O tom svědčí například palác římského císaře Diokleciána ve Splitu nebo staré jádro nedalekého města Trogiru. Obě tyto památky jsou vedeny v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Přičemž další taková historická města jako bosenský Mostar nebo chorvatský Dubrovník nejsou daleko.

Další památky, které prozatím nebyly zařazeny na seznam UNESCO nejsou o nic míň velkolepé. Například pouze 15 kilometrů od Splitu se nachází komplex Salona, což je největší soustava antických památek v Chorvatsku z 2. a 3. století! Navíc co by kamenem dohodil je i tvrz a vojenská pevnost Klis.

Velké množství památek se pak nachází i na přilehlých ostrovech. Výlet trajektem nebo lodí se tak může stát dalším zpříjemněním vaší dovolené. Středo dalmatské ostrovy jsou totiž jedny z nejhezčích – například Brač se svým fascinujícím poustevnickým klášterem Pustinja Blaca, slunečný Hvar se svými levandulovými poli, nejstarším divadlem a letohrádkem Petra Hektoroviće nebo méně známý ostrůvek Šolta, který patří mezi jeden z nejpřírodnějších ostrovů, a proto se na něm nachází i pravá eko-oáza. Zapomenou nesmíne ani na nejvzdálenější jadranský ostrov Vis s ostrůvkem Biševo a jeho úchvatnou Modrou jeskyní.

Makarská riviéra je zkrátka nádherný kus země, kde najdou zábavu a uspokojení téměř všichni a je jedno jestli se jedná o milovníky přírody, historie nebo sportu a běžných prázdninových radovánek. Makarská je připravena skutečně na všechny.

A na závěr ještě dvě mapy, další pak najdete v sekci mapy:

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.