Sdílet na Facebooku

Podaca na Makarské riviéře

Podaca je turisty velmi oblíbené pobřežní letovisko v jižní Dalmácii (Chorvatsko). Nachází se na klidném pobřeží mezi městy Makarska a Ploče. Je součástí Makarské riviéry i když je situováno spíš na jejím jižním konci. Podaca je opravdu nádherné chorvatské letovisko. Jsou zde krásné oblázkové pláže kryté borovicemi. Kousek nad městečkem se nachází stará opuštěná obec se zajímavými památkami. Atmosféru pak dotváří majestátné pohoří Biokovo v pozadí. Jeden z vrcholků – hora Viter vysoká 769 m.n.m. se nachází ani ne 2 kilometry od Podaci! Trvale zde žije kolem 700 obyvatel.

Pohled z výšky na Podacu

Co se týká historie, tak zdejší oblast osídlili před přibližně 2 000 lety Ilyrové. Ma místě dnešní Podaci stálo podle archeologických nálezů římská osada Pitunium. V té době se jednalo vlastně o dvě osady. Ta hlavní obytná se nacházela v kopcích necelý kilometr od moře a u moře se nacházelo pouze kotviště lodí. Dnes se horní osada nazývá Stará Podaca nebo také Gornji Podaca a dolní zase nová Podaca nebo jen „Podaca”.

Pláž Podaci    Detail Podaci a apartmánů přímo u moře

V Staré Podaci, která je dnes vlastně upuštěná najdete pár zajímavých památek. Za zmínku stojí třeba kostel Sv. Ivana z přibližně 11.-12. století s hrobkou rodu Kačićů. Kousek opodál je další zajímavý kostel. Dříve zde stál kostel Sv. Stjepana z roku 1492, který však byl zničen. Na jeho místě však vyrostl v roce 1762 nový kostel. Další zajímavostí obce je stará celnice, což je věž, která byla součástí obrany proti Turkům. Zajímavé jsou i staré kamenné domy, které dotváří unikátní atmosféru, která zde panuje.

Pobřeží města Podaca

Podaca se ale pod současným jménem poprvé objevuje v kronikách v roce 1571. V horní Staré Podaci  (nebo také Gornji Podaci) žila většina lidí, až do roku 1962, kdy oblast postihlo mohutné zemětřesení. Po něm se pak obyvatelé přestěhovali k moři, což hned využila při narůstajícím zájmu turistů.

Jedna z běžných ulic Podaci    Pohoří Biokovo přímo nad Podacou

V nové Podaci si můžete prohlédnout nový kostel Gospe od pohođenja (Zvěstování Panny Marie) postavený v roce 1962 a malé přístaviště hlavně pro turistické lodě. Jinak je Podaca poměrně obyčejné letovisko s množstvím apartmánových domů. Obec je obklopena zelení, zejména borovicemi, olivovníky a přímo v obci i palmami. Dnes je Podaca vyhledávaným turistickým letoviskem pro své příjemné prostředí a čisté moře. Pláž je oblázková a poměrně úzká.

Podaca leží na známé Jadranské magistrále. Pro dopravu se dnes ale častěji využívá nová dálnice, kdy je možné využít exity Makarska nebo Ploče.

Pláž v Podaci

Podaca má i malý přístav    Letní pohoda v Podaci

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.