Sdílet na Facebooku

Drašnice

Drašnice je malá obec asi 4 kilometry jihovýchodně od Podgory. Zhruba po dalších 4 kilometrech se pak nachází vesnice Igrane. V Drašnici trvale žije 328 obyvatel. Obec se nachází přímo na pobřeží pod Jadranskou magistrálou a pod majestátnou hradbou pohoří Biokovo. Drašnice je hodně roztroušená obec a skládá se v podstatě z několika osad mezi mysem Komoljača a zátokou Klokun.

Obec má zajímavou historii, do které nejtvrději zasáhlo zemětřesení v roce 1962. V té době se jádro obce nacházelo na svazích. U moře pak byl jen malý přístav. Po zemětřesení se ale většina obyvatelstva přestěhovala k přístavu a moři. Zde vybudovali de facto novou obec rozprostírající se kolem malebné zátoky Sveti Križ. Původní obec je dnes už neobydlena, ale tvoří zajímavý skanzen na úbočí Biokova.

 

Obec má malý přístav, který tvoří jakési pomyslné centrum. Domy se nacházejí především v bezprostřední blízkosti pobřeží. Hlavní přístupová silnice – Jadranská magistrála vede asi čtvrt kilometru nad obcí.

Okolo Drašnice se nachází mnoho kamenných teras, které jsou viditelné už z dálky. Tyto terasy budovali zdejší obyvatelé po celá staletí k pěstování různých plodin. Dnes se zde pěstuje především vinná réva a olivovníky. Dále je zde drobný rybolov. Ekonomice ale samozřejmě dominuje cestovní ruch, protože Drašnice je opravdu ideální místo ke strávení nádherné dovolené.

 

Pláže okolo Drašnice jsou většinou oblázkové nebo s hrubým pískem. Častou jsou uzavřeny mezi skalami v malých zátokách.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.