Sdílet na Facebooku

Autem do Chorvatka – vyberte si nejlepší trasu

Nejčastějším způsobem dopravy do Chorvatska i nadále zůstává cestování vlastním autem. Je to pohodlné, dnes díky dálnicím už i rychlé a v rámci možností i cenově výhodné. Při jízdě autem do Chorvatska si můžete vybrat hned z několika tras. Přičemž se o žádné nedá říct, že by byla nejlepší. Vždycky také záleží, z které části Čech pocházíte. Je logické, že pokud jste z Chebu nebo Tachova můžete využít například cestu po upravených Německých dálnicích, o kterých se v následujících častějších variantách vůbec nezmiňuji.

Ještě dodám, všechny trasy jsou vedeny po dálnicích, které jsou sice zatíženy poplatky, ale ve výsledku díky nižší spotřebě pohonných hmot nakonec ušetříte.

Trasa číslo 1.

Počítá s následujícími navigačními body: Praha, Znojmo, Vídeň – Graz – Maribor – Zagreb – Karlovac – Bosiljevo – Brinje – Zadar – Šibenik – Split. Tato varianta je asi nejběžnější a to hlavně proto, že je pro většinu řidičů nejkratší. Nevýhodou jsou dopravní zácpy v okolí Vídně. Převážnou část přes Rakousko jedete po dálnicích a také přes celé Chorvatsko.

Poplatky jsou pak následující: Rakousko: 7,60 EURO, Slovinsko: 0,80 EUR, Chorvatsko: 168 Kun

 

 

Trasa číslo 2.

Je o poznání méně častá, ale zejména pro cestovatele z Moravy může být ale velmi zajímavá. Počítá totiž s následujícími opěrnými body: Praha – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Csorna – Szombathely – Kormend – Lendava – Varaždin – Zagreb – Karlovac – Bosiljevo – Brinje – Zadar – Šibenik – Split. Tato trasa je velmi výhodná hlavně uprostřed vrcholu turistické sezóny, kdy se díky ní můžete vyhnout zácpám a dopravním omezením. Stejně tak silnice v Maďarsku jsou poměrně kvalitní.

Poplatky za cestu dělají: Slovensko: 120,-Kč, Chorvatsko 159 Kun.

 

Trasa číslo 3.

Poslední trase je poměrně kontroverzní. Za určitých podmínek je to ta nejrychlejší nebo naopak ta nejpomalejší. Navíc se ale můžete pokochat zblízka panoramatem Alp a dalšími zajímavostmi p cestě. Trase vede přes následující velká města: Praha – Č.Budějovice – Linz – Salcburk – Villach – Ljubljana – Karlovac – Bosiljevo – Brinje – Zadar – Šibenik. Největší zácpy bývají v sezóně zejména kolem Linze a Salcburku.

Poplatky za cestu jsou: přes Rakousko: 7,60 EUR (dálniční známka) (+ 16 EURO mýto – poplatky za průjezd přes tunely), Slovinsko: 1,8 EUR a Chorvatsko 159 Kun.

 

Pokud se vám zdají poplatky přemrštěné, tak můžete ušetřit jízdou mimo dálnice, což jsem ze začátku sice zavrhl, ale některé úseky nabízejí i celkem kvalitní náhradu v podobě silnic první třídy. Například populární trasa přes Plitvická jezera, která byla ještě donedávna velmi populární (zejména proto, že před postavením dálnice jiná trasa nebyla :-) ). Dnes je tato trasa poměrně klidná a nabízí možnost zastavení a krásného výletu na Plitvická jezera.

V závěru tak musím říci, že je jen na vás, kterou trasu si vyberete a budete považovat za nejvýhodnější. Jestli preferujete rychlost, cenu nebo naopak chcete už po cestě něco zajímavého vidět.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.